Discussie tussen Bredase winkeliers over koopzondagen en reclamebelasting

23 augustus 2012 om 15:50
nl
Winkeliers in Breda hebben er moeite mee om het eens te worden over de koopzondagen en het budget om bezoekers naar de stad te krijgen. Het lukt kleine winkeliers niet om hun winkel zeven dagen per week open te houden, waardoor zij minder baat hebben bij het trekken van bezoekers dan grotere ketens.
Geschreven door

"Wij kunnen onze winkel niet draaiende houden met goedkope middelbare schoolkrachten, wij hebben specialisten nodig," zegt Ad Goos van de Vrije Boekhandel in Breda. Hij reageert op het besluit van een aantal grote winkelketens om op alle zondagen open te gaan.
OndernemersraadDit probleem is gelinkt aan de oprichting van een ondernemersraad in de binnenstad. Ondernemers in de binnenstad zijn al een tijdje bezig meer bezoekers naar de stad te halen. Hiermee willen ze de winkelstad gezamenlijk mooier maken. Dit wordt betaald uit een hiervoor opgericht ondernemersfonds. "Hier kunnen alle ondernemers een bijdrage aan leveren," zegt Ad Goos.
"Vroeger zaten aan winkelstraten kleine winkeltjes die gezamelijk kerstverlichting ophingen en dat gezamenlijk betaalden," legt John Bodar van de Ondernemers Binnenstad Breda (OBB) uit. Nu zitten er grote winkels die daar niet aan meedoen. Om er toch voor te zorgen dat het straatbeeld wordt opgefleurd, is er een ondernemersraad.
ReclamebelastingDit fonds is er ook om winkelstad Breda op de kaart te zetten. Om reclame te maken moeten ondernemers volgens de plannen een vast bedrag in het fonds stoppen. "Het is niet terecht dat de V&D net zo veel inlegt als de Vrije Boekhandel," vinden Bodar en Goos. De V&D heeft er immers veel meer baat bij.
Toch moet iedereen hetzelfde inleggen volgens de plannen. "Er ontstaat dan een soort belasting op reclame," legt Bodar uit. Goos is niet van plan om hiervoor te betalen, in ieder geval niet in de mate waarin de grote ketens dat doen.
WeerstandEen tweede punt van weerstand levert het besluit over de koopzondagen op. Kleinere winkels zijn op zondag niet open en hebben er geen baat bij dat reclame wordt gemaakt voor winkels die alle dagen open zijn. Daarom kraken de plannen volgens hem aan alle kanten. Hij gaat er samen met andere winkeliers voor strijden om dit plan niet te laten doorgaan.
Een oplossing zou zijn dat per straat besloten kan worden waaraan het geld besteed kan worden. "Een straat langs de markt heeft andere belangen dan een straat als de Haagdijk of de Boschstraat." Voorlopig is men dus nog niet klaar met keuvelen.

App ons!

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.