'Kerncentrale Doel voldoet niet aan Nederlandse veiligheidseisen en moet dicht'

18 januari 2016 om 14:03
nl
Als de Belgische kernreactoren Doel 1 en Doel 2 in Nederland hadden gelegen, waren ze al gesloten omdat ze niet voldoen aan de Nederlandse veiligheidseisen. Dat stelt documentatie- en onderzoekscentrum kernenergie Stichting LAKA op basis van eigen onderzoek. Volgens Laka zou de Nederlandse minister in België moeten pleiten voor sluiting van de reactoren die net over de grens liggen.
Profielfoto van Pennings Mathijs
Geschreven door
Pennings Mathijs

Nederland stelt als eis aan kernreactoren dat ze bij de 25 procent veiligste kerncentrales ter wereld horen. Wat de centrale in Borssele betreft, is dit ook zo. Volgens de onderzoekers halen de reactoren van Doel deze lat niet.
Toetsing"Minister Melanie Schultz van Haegen, die woensdag de Belgische kerncentrales gaat inspecteren, moet daarom eisen dat de verouderde reactoren worden gesloten", benadrukt Stichting LAKA.
Om vast te stellen hoe veilig een kerncentrale is, wordt gekeken naar drie hoofdonderwerpen. Onder meer de veiligheidssystemen en het ontwerp van de reactor. In totaal kan een reactor op die drie onderwerpen twaalf punten scoren. Borssele scoort een negen en Doel een zes. Volgens de onderzoekers horen alleen reactoren die een zeven of hoger scoren bij de 25 procent veiligste kernreactoren ter wereld.
Doel 3 en Doel 4De veiligheid van reactoren Doel 3 en Doel 4 staat ook ter discussie, maar die zijn niet meegenomen in dit onderzoek. Doel 3 is eind december weer opgestart nadat in 2012 duizenden haarscheurtjes in het reactorvat werden ontdekt. Doel 4 is lange tijd buiten bedrijf geweest nadat in augustus 2014 na oververhitting. Sabotage werd niet uitgesloten. Hier is nog steeds geen opheldering over. Eind december 2014 werd die reactor weer opgestart.  
Dinsdag houdt Stichting LAKA samen met onder meer de Brabantse Milieufederatie in Bergen op Zoom een informatiebijeenkomst over de kerncentrale in Doel. Woensdag is er een demonstratie tegen de kerncentrale in Doel. Stichting Laka is daar niet bij betrokken.
België belooft betere communicatieBelgië beloofde maandag voortaan beter te communiceren met buurlanden Nederland, Duitsland en Luxemburg over de kerncentrales. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken zei dit tegen de Belgische krant Het Laatste Nieuws. Buitenlandse specialisten krijgen voortaan toegang tot de centrales voor controles.

App ons!

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.