Video

Depla boos over manipuleren van onafhankelijk rapport over wietteelt: 'Slag in het gezicht'

8 december 2017 om 09:26 • Aangepast 20 november 2020 om 19:58
nl
Het debat over het legaal maken van de wietteelt is vier jaar lang gegijzeld. De minister van Justitie presenteerde onafhankelijke wetenschappelijke onderzoeken van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) hierover als feiten, terwijl die politiek zijn beïnvloed. Dat zei burgemeester Paul Depla van Breda donderdagavond bij Nieuwsuur. "Dit is een slag in het gezicht."
Profielfoto van Joris van Egmond
Geschreven door
Joris van Egmond

Nieuwsuur ontdekte dat na druk van hooggeplaatste ambtenaren op het ministerie een onafhankelijk rapport over de regulering van wietteelt door het WODC drastisch werd aangepast. Daardoor werd het het softdrugsbeleid van de toenmalige minister Ivo Opstelten ondersteund in plaats van bekritiseerd, zoals in het oorspronkelijke rapport stond.

Zo stond in het aangepaste rapport dat internationale verdragen experimenten met legale wietteelt niet zouden toelaten. In andere rapporten van het WODC stond bijvoorbeeld ook dat 80 procent van de wietteelt voor export bedoeld is. Maar ook daar zet Depla nu vraagtekens bij.

LEES OOK: Hennepteelt reguleren kan juridisch niet, ondanks roep van Brabantse steden

Vals spel
Depla, fervent voorstander van de legalisering van wietteelt, heeft er in het programma geen goed woord voor over. Volgens hem is het debat vier jaar lang vertraagd en heeft het ministerie 'vals spel' gespeeld. "Ik schrok toen ik het hoorde. Hoe is het in godsnaam mogelijk dat dit in Nederland kan? Argumenten van mensen die streefden naar vernieuwing zijn nooit serieus genomen."

Het nieuwe kabinet wil wel serieus onderzoek doen naar het legaal maken van de wietteelt. Zo moeten er diverse experimenten komen. Eindhoven, Tilburg en Breda hebben al aangegeven daaraan mee te willen werken. Maar het lijkt voor Depla onmogelijk dat het WODC bij het experiment wordt betrokken. "Alles wat het WODC nu nog doet rond drugsonderzoek zal beladen zijn en belast met het verleden."

App ons!

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.