Een jas van kaasresten en behang van broodafval, straks is het heel gewoon
De bedrijven werken samen en maken van afval uit de gluten-, kaas-, en diervoederindustrie schimmels die ze verwerken tot nieuwe textielsoorten. De meeste Brabanders zullen nu misschien nog een beetje huiverig zijn om een broek van kaasafval te dragen, maar Wim hoopt dat het straks heel gewoon is.
Bij BioscienZ werken ze met zetmeelafval van de glutenindustrie, bietenpulp uit de diervoedingsindustrieën en wei, een bijproduct uit de kaasindustrie. In wei zitten bijvoorbeeld veel opgeloste suikers die nog goed gebruikt kunnen worden.
Wortelstructuur van schimmels
“Wij kweken in ons laboratorium schimmels van mycelium. Deze wortelstructuur van schimmels stoppen we in grote vaten en brengen we naar Millvision in Raamsdonkveer”, legt Wim uit. “Wij doen daar dan een soort biologisch plakmiddel bij dat alle deeltjes aan elkaar lijmt."
Dan krijg je een soort pulp. Die pulp wordt op een band van een papiermachine gespoten. Het vocht wat er inzit, wordt er uitgeperst en gedroogd en dan heb je een rol textiel, een lap”, zegt Leon Joore van Millvision. Het project is nu nog een pilot en de productie is op kleine schaal. Er is een prototype behang gemaakt. Dit jaar gaan de twee bedrijven naar beurzen en willen ze contact leggen met designers.
“We kunnen nu alleen nog maar lapjes van dertig centimeter maken en het materiaal is nog niet zo elastisch als we willen", aldus Wim. "Het is nog vrij stug. We hebben nog nieuwe machines nodig om ons product te verbeteren zodat we ook echt de markt op kunnen. Maar dat is slechts een kwestie van tijd.”
De bedrijven werken zo’n vier jaar samen. Ze hebben elkaar gevonden via de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij. BioscienZ werkt ook aan andere projecten zoals eiwitten voor voeding en aan papierverbeteraars. Millvision maakt producten uit reststromen, bijvoorbeeld van gras en tomatenstengels. Zo hebben ze een biologisch afbreekbare pot gemaakt en een bankje van waterplanten.
Wim vertelt: “De hele oceaan ligt vol plastic, onder andere van kleding en de wereld is vervuild. Het is noodzakelijk om dingen anders aan te pakken. Hoe we nu met de natuur omgaan, is compleet van de pot gerukt. Ik wil de wereld verbeteren maar natuurlijk moeten we uiteindelijk ook geld met onze productie verdienen, want alles zonder businessmodel sterft.”
De productie moet volgend jaar in de winkels liggen. “Het is een innovatie van Brabantse grond met een duurzame impact, iets om trots op te zijn”, zegt hij.
Meest vervuilende industrie ter wereld
De textielindustrie is volgens het Europees Milieuagentschap een van de meest vervuilende industrieën ter wereld. Er wordt veel broeikasgas uitgestoten, er wordt veel land en water gebruikt om kleding te kunnen maken. “Onze materialen zijn allemaal biologisch afbreekbaar en ze worden gemaakt van restafval, er hoeven geen katoenvelden voor aangeplant te worden. Daardoor zijn ze heel duurzaam”, zegt Leon Joore van Millvision.
De twee bedrijven presenteren hun milieuvriendelijke producten aan andere duurzame ondernemers en andere geïnteresseerden tijdens de Week van de Circulaire Economie van 17 tot en met 22 maart.