Video

Ouderen schrikken van 'knuffelberovingen': 'Tranen in je ogen'

13 maart om 17:30 • Aangepast 22 maart om 02:12
nl
Ouderen zijn enorm geschrokken van het fenomeen van de 'knuffelcrimineel': iemand die doet alsof-ie een goedbedoelde omhelzing wil geven en er ondertussen vandoor gaat met je dierbare sieraad of je geld. Dit soort criminelen sloegen de afgelopen dagen onder meer in Helmond en Valkenswaard toe. Dat senioren hiervan zijn geschrokken, blijkt donderdag op een bijeenkomst van verschillende ouderenorganisaties in een dorpshuis in Heeze. De boodschap daar: 'De wereld is iets anders dan jij hoopt'.

"Het is vreselijk, alles is vreselijk op dit moment", reageert Annemie. Ze is 87 en ontzettend aangedaan: "Het is niet meer normaal in ons land."

Veel ouderen in Heeze zien de 'knuffelberoving' als de zoveelste manier waarop hen het leven zuur wordt gemaakt. Dit in een tijd waarin ze ook al te maken hebben met nepagenten en bijvoorbeeld cybercrime. Allemaal dingen die haaks staan op de 'je hoeft niet aan te bellen, kom maar achterom-cultuur' waarin ze zijn opgegroeid.

Zo reageren enkele ouderen in Heeze:

"Misschien is dat wel het kenmerk van onze generatie: die is te goed van vertrouwen", zegt Leo Bisschops erover. Hij is de voorzitter van Senioren Brabant-Zeeland en in die rol aanwezig in Heeze. "Waarschijnlijk is ook dit een georganiseerde groep", zegt hij over het fenomeen van de knuffelberovingen.

"Ze knuffelden een vrouw die op weg was naar het graf van haar man. En pakten een ketting af van iemand, waar de as van haar overleden zoon in zat", noemt hij enkele voorbeelden. "Daar schieten je de tranen van in de ogen."

Na de verhalen uit Helmond en Valkenswaard kreeg Omroep Brabant ook meldingen binnen van 'knuffelberovingen' uit Breda en Bavel. Op dezelfde slinkse manier werden daar de afgelopen dagen ouderen beroofd op straat. Zo werd een 88-jarige man in Breda beroofd van zijn gouden ring en bij een oudere vrouw werd de ketting met de as van haar overleden zoon van haar nek gehaald.

Het verdrietige is volgens Bisschops dat oudere mensen het juist zo fijn vinden om aangesproken te worden. Er wordt misbruik gemaakt van hun geloof in de goedheid van de mens, zegt hij.

"Wees niet zo argeloos meer, want de wereld is iets anders dan jij hoopt", waarschuwt hij. "En je hoeft je nergens voor te schamen, dus meld het zo snel mogelijk aan de politie wanneer je iets dergelijks overkomt. Dan kunnen we er iets aan doen."

App ons!

Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel? Neem dan contact met ons op.

Deel dit artikel
Download de app en draag het gevoel van hier altijd bij je!