Activisten bij Amercentrale bijna aangereden: 'Rij ze maar lekker omver'
Rond het middaguur werd de weg richting de energiecentrale in Geertruidenberg geblokkeerd. Met spandoeken, vlaggen en teksten op de weg proberen de klimaatactivisten hun boodschap over te brengen. Het is onderdeel van ‘Operatie Storm’, drie dagen waarin twaalf ‘vervuilers’ geblokkeerd worden.
Niet duurzaam
De Amercentrale draait op duurzame biomassa sinds dit jaar, hiervoor werden steenkool en gas gebruikt om stroom op te wekken. De centrale voorziet 800.000 mensen van stroom. “De reden dat wij hier zijn is dat RWE 2,5 miljard subsidie ontvangt voor de omschakeling naar biomassa. Biomassa klinkt duurzaam, maar het is minstens zo schadelijk voor milieu, klimaat en gezondheid als kolen”, stelt Smidt.
“Daarnaast verbranden ze hier houtpellets die vanuit Noord-Amerika hierheen komen. Wij willen ook niet dat ze hier vandaag meteen stoppen, maar ze moeten investeren in groene alternatieven.” Daar zouden ze de 2,5 miljard aan subsidie voor moeten gebruiken, zeggen de activisten.
Bijna aanrijdingen
Steun krijgen ze van Rien uit Geertruidenberg. “Ze zijn goed bezig die mensen. Het is allemaal troep en gif wat er uit die centrale komt. Onze auto’s zitten altijd onder de troep, er klopt niks van. Mijn longarts zegt dat ik in de verkeerde gemeente woon.”
Maar Marco, die werkt in de Amercentrale, is minder blij. Hij rijdt met zijn zwarte pick-up bijna drie activisten aan. “Ik reed niemand aan, ze sprongen voor de auto”, zegt hij even later. “Ze mogen daar niet staan, dat is terrein van de Amercentrale. Ze staan daar onrechtmatig.” Hij vindt de hele blokkade ‘flauwekul’. “Ze hebben allemaal een telefoon in hun handen, waar denk je dat die stroom vandaan komt?”
Niet veel later worden de activisten die op de weg staan en zitten tot twee keer toe opnieuw bijna aangereden door anderen die naar de centrale willen. De politie doet, behalve het noteren van kentekens, niks. “Ik denk dat de activisten het niet snappen”, zegt medewerker Marco. “Gewerkt gaat er nog worden, dat zal wel moeten.”
Meel en eieren
"Rij maar lekker door, rij ze maar lekker omver", roepen buurtbewoners die zijn komen kijken. Een andere buurtbewoner rent de activisten achterna en bekogelt hen met meel en eieren. "Rot op uit mijn dorp", roept hij hen toe. Bij aankomst van de politie gaat hij er als een haas vandoor, maar hij had net zo goed kunnen blijven staan. Een agent ter plekke weet wie het is. De man kan nog een huisbezoek verwachten.